Ostatnie dni na zapisy!
Dołącz stacjonarnie lub online >>
18.11.2022 r. | Warszawa + online
+ 7 dni dostępu do nagrania

VIII Uroczysty Kongres
Polonistów i Bibliotekarzy
wraz z ceremonią nadania kongresowi imienia prof. Tadeusza Zgółki

Rozwój kompetencji przyszłości
na lekcjach języka polskiego
Nowoczesne metody nauczania oraz sposoby efektywnego przygotowywania uczniów do sprawdzianów, olimpiad i egzaminów
   Event 9.00-15.30
   Warsztaty 16.00-18.00
   Novotel Airport Warszawa
WYDARZENIE ROZPOCZNIE SIĘ ZA:
0dni
0godz.
0min.
0sek.
Nowości w tegorocznej edycji !
Uroczysty koncert skrzypcowy w wykonaniu dra hab. Mikołaja Zgółki – z okazji nadania kongresowi imienia prof. Tadeusza Zgółki
Konkursy z nagrodami
Panel dyskusyjny z udziałem nazwisk ze świata kultury oraz Mistrzów Mowy Polskiej z lat 2019, 2021 i 2022
Gwiazdy : Radosław Kotarski, Jacek Cygan, Agnieszka Kunikowska, Edward Rzepka
TOP TEMATY KONGRESU
1
Poloniści jako liderzy kształcący kompetencje przyszłości – jak rozwijać u uczniów umiejętności, które pozwolą im swobodnie funkcjonować w ciągle zmieniającej się rzeczywistości.
2
TIK-owy język polski – interdyscyplinarność przedmiotowa z wykorzystaniem innowacyjnych metod pracy z uczniami.
Prelegenci .

 

Tutor, nauczyciel i specjalista ds. komunikacji. Interdyscyplinarne wykształcenie przekłada na praktykę, rozwijając kompetencje kluczowe u dzieci i młodzieży z różnych stron świata.
Polonistka, redaktorka, oligofrenopedagożka i nauczycielka – znana jako Baba od polskiego. Pokazuje, że współczesna szkoła nie musi być nudna, a z każdej lektury można zrobić mem, bo podstawą nauki jest zabawa.
Eduentuzjastka, członkini grupy Superbelfrzy RP, doradczyni metodyczna, certyfikowana trenerka oświaty.
Rysunkowy język polski
Twórczyni, opiekunka i wykładowczyni kierunku innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem w Ateneum – Akademii Nauk Stosowanych w Gdańsku, koordynatorka do spraw wdrażania nowoczesnego systemu edukacji i nauczycielka języka polskiego.
Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, tutorka, trenerka, publicystka oraz aktywistka edukacyjna – znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki Historia, której nie było.
Nauczycielka języka polskiego oraz edukacji wczesnoszkolnej. Wraz z Anną Krenc oraz Magdaleną Przybysz w ramach EDUKREATYWNE stworzyła i przeprowadziła szereg szkoleń dla nauczycieli, w tym: Sposób na lekturę, Patent na gramatykę, Kreatywna ortografia, 100 dni przygotowań do egzaminu ósmoklasisty .
Mistrzowie Mowy Polskiej :

 

*zdjęcia pochodzą z archiwum Programu Mistrz Mowy Polskiej

 

TYLKO PODCZAS TEGOROCZNEJ EDYCJI!
Poświęcamy całą tegoroczną edycję kształceniu kompetencji przyszłości w edukacji polonistycznej oraz nowoczesnym metodom edukacyjnym, zwłaszcza w kontekście przygotowywania uczniów do egzaminów i olimpiad.
O tym będziemy mówić:
SZCZEGÓLNA ROLA POLONISTY W KSZTAŁCENIU KOMPETENCJI PRZYSZŁOŚCI
Jak polonista może stać się tutorem i przewodnikiem dla swoich uczniów? Jak sprawić, aby język polski był ciekawą przygodą rozwijającą kompetencje zamiast nudną lekcją?
JĘZYK POLSKI VS. INNE DZIEDZINY NAUKI – EDUKACJA STEAM W PRAKTYCE
W jaki sposób wprowadzać na swoich zajęciach elementy integracji międzyprzedmiotowej, aby uczniowie mieli okazję do holistycznego uczenia się?
EDUKACJA WŁĄCZAJĄCA WYZWANIEM W PRACY NAUCZYCIELA POLONISTY
Czym jest edukacja włączająca i jak można ją wdrażać na lekcjach, aby zadbać o integrację klasową i motywację uczniów, realizując jednocześnie założenia podstawy programowej kształcenia ogólnego?
UWAGA: UNOWOCZEŚNIAMY LEKTURY!
W jaki sposób sprawić, aby stereotyp okazał się punktem wyjścia do rozważań na trudne tematy w edukacji – jak lektury rozszerzają nasze horyzonty myślowe?
Program konferencji .
 9:15-9:30
Koncert skrzypcowy dra hab. Mikołaja Zgółki inaugurujący uroczystości nadania kongresowi imienia prof. Tadeusza Zgółki.
PANEL DYSKUSYJNY
 9:30-10:30
„Kreowanie świata słowem” Z UDZIAŁEM NAZWISK ZE ŚWIATA KULTURY ORAZ MISTRZÓW MOWY POLSKIEJ Z LAT 2019, 2021 I 2022
prof. dr hab. Halina Zgółkowa
Panel dyskusyjny z udziałem laureatów tytułu Mistrza Mowy Polskiej wprowadzi Państwa w tematykę kształcenia kompetencji przyszłości oraz rozważań o tym, jak w sposób praktyczny i nieszablonowy nauczyciel polonista może rozwijać uczniowskie umiejętności określone w podstawie programowej języka polskiego.
Część konferencyjna
PANEL I  
Poloniści jako liderzy kształtujący kompetencje przyszłości – jak rozwijać u uczniów umiejętności, które pozwolą im swobodnie funkcjonować w ciągle zmieniającej się rzeczywistości.
Podejście zorientowane na ucznia (student centered learning) zakłada zmianę roli nauczyciela w szkolnej klasie. Jaką? W tej części Łukasz Szeliga, korzystając z interdyscyplinarnego wykształcenia i doświadczenia w innych systemach edukacji, wyjaśni, czym charakteryzuje się innowacyjny i nowoczesny warsztat polonisty i polonistki. 
PANEL II  
Polonistyczne patenty na sukces edukacyjny! Jak pracować z uczniami mającymi trudności edukacyjne i wdrażać w klasie edukację włączającą.
W tej części Aneta Korycińska podzieli się wskazówkami, jak sprawić, aby uczniowie na lekcjach języka polskiego rozwijali swoją kreatywność, jednocześnie motywując się do uzyskania satysfakcjonującego wyniku na egzaminie albo olimpiadzie.
PANEL III  
Alternatywne e-sposoby na „tradycyjne podejście” do lektur – jak odejść od stereotypów na rzecz kreatywnych strategii omawiania kanonu.
Panel poświęcony nowemu podejściu do omawiania lektur zawierających wątki stereotypowe i podejmujących trudne tematy społeczne. W tej części omówimy różne sposoby prezentowania zagadnień lekturowych z wykorzystaniem takich narzędzi jak aplikacje internetowe, by uczniowie mogli poczuć się jak bohaterowie literaccy i zgłębiali tajniki świata przedstawionego w sposób interaktywny i zbliżony do codziennych doświadczeń pozaszkolnych.
PANEL IV  
TIK-owy język polski – innowacyjne metody pracy z uczniami w dobie rozwoju technologicznego.
 
 
 
W tej części podejmiemy temat innowacyjnych metod pracy z uczniami w duchu TIK. Przedstawiamy pomysły na uatrakcyjnienie lekcji języka polskiego za pomocą aplikacji wykorzystujących AR, interaktywnych quizów czy też elementów notowania wizualnego w celu rozwijania u uczniów umiejętności kreatywnego myślenia.
Część warsztatowa
Warsztat nr 1  
Media społecznościowe w edukacji. Tik-Tok, Snapchat, Instagram, Twitter, Pinterest i inne – jak nauczyciel może korzystać z nich w codziennej pracy z uczniami.
Warsztaty w pełni odpowiadające potrzebom edukacyjnym zarówno nauczycieli i nauczycielek (nie tylko języka polskiego), jak i uczniów i uczennic. Media społecznościowe jako stały, niezbywalny element życia codziennego młodego człowieka nie muszą stać w sprzeczności z tym, co zakłada podstawa programowa kształcenia ogólnego. Agnieszka Jankowiak-Maik udowadnia, że wykorzystanie potencjału mediów społecznościowych w nauczaniu niejednokrotnie przyczynia się do osiągania jeszcze lepszych efektów.
Warsztat nr 2  
Nie taka gramatyka straszna – „edukreatywne” sposoby na oswojenie zagadnień gramatycznych na lekcjach języka polskiego.
Kształcenie językowe nie cieszy się tak dużą popularnością jak kształcenie literackie. Niestety, coraz częściej okazuje się, że bez właściwego przygotowania w tym zakresie uczniowie mają znacznie większe kłopoty komunikacyjne i cechują się niższym poziomem świadomości językowej. Jak to zmienić? Wystarczy iść za ciosem i zaproponować uczniom aktywności, które im się spodobają – wówczas nauka gramatyki zamiast nudnym obowiązkiem, okaże się ciekawym wyzwaniem. Pokazujemy, jak EDUKREATYWNIE przekonać uczniów, że grama to nie drama!
STREFA KONKURSÓW Z NAGRODAMI!
Podczas trwania kongresu w formule stacjonarnej do wygrania atrakcyjne pomoce dydaktyczne przydatne w codziennej pracy!
 

STOISKO z Esejami prof. Tadeusza Zgółki – możliwość zakupienia egzemplarza; książki są niedostępne w księgarniach!

 

Voucher na dostęp do kursu online „Nowoczesne narzędzia w nauczaniu języka polskiego” oraz „Bibliotekarz na miarę XXI wieku”

Dołącz do uczestników specjalistycznych warsztatów doskonalących dla nauczycieli języka polskiego na wszystkich etapach nauczania – z nieszablonowym podejściem do prowadzenia zajęć. Rozbudź kreatywność uczniów dzięki innowacyjnym narzędziom!

Voucher na pobranie 1 e-booka z księgarni edukacyjnej Literka.pl

W ramach pakietu otrzymasz możliwość wyboru spośród ponad 100 e-booków, minibooków, e-prasy, e-dokumentów o tematyce edukacyjnej, psychologicznej i wychowawczej.

STREFA WELL-BEING!
W przerwie pomiędzy wykładami na uczestników wydarzenia stacjonarnego czekają:
PRAKTYKI TECHNIK MINDFULNESS

Niepowtarzalna okazja, aby przetrenować na sobie ćwiczenia z wykorzystaniem Mindfulness w pracy edukacyjnej, dzięki czemu bez problemu wprowadzisz je w placówce.

Pokażemy próbkę zajęć z uwzględnieniem potrzeb zarówno młodszych, jak i starszych uczniów. I będziemy wspólnie praktykować – tym razem wyobrażając sobie, że znów mamy naście lat.

 
PAMIĄTKOWE GIFT BOXY

Przygotowujemy dla Państwa niespodziankę w postaci paczek z prezentami do zabrania ze sobą do domu, placówki. W pamiatkowych kongresowych boxach znajdą Państwo m.in. zestawy papiernicze, próbki produktów i wiele innych gadżetów przydatnych w codziennej pracy.

 
STREFA CZASOUMILACZY Z EGZEMPLARZAMI NAJLEPSZYCH CZASOPISM

Czekają na Państwa bezpłatne egzemplarze topowych polskich czasopism z obszaru psychologii i edukacji, m.in. „Charaktery”, „Małe Charaktery”, Polonistyka” i „Głos Pedagogiczny”, które z pewnością umilą czas podróży w drodze do domu.

 
NETWORKING POLONISTYCZNY

Przy aromatycznej kawie w specjalnych punktach do wymiany doświadczeń będą Państwo mogli znowu spotkać się ze swoimi koleżankami i kolegami z całej Polski oraz wykonać pamiątkowe zdjęcia.

 
PEDAGOGICZNA STREFA TARGOWA

W strefie targowej z pomocami pedagogiczno-terapeutycznymi zapoznają się Państwo z nowościami wydawniczymi, otrzymają próbki produktowe oraz atrakcyjne zniżki na ofertę Partnerów i Sponsorów kongresu.

Kto powinien wziąć udział?
Do udziału w kongresie zapraszamy w szczególności nauczycieli polonistów i bibliotekarzy pracujących w szkołach – osoby najbardziej świadome wyzwań, przed którymi staje współczesna szkoła, otwartych na wykorzystywanie w edukacji nowoczesnych metod i rozwijanie kompetencji przyszłości, na ponadto nastawionych na dialog i wymianę doświadczeń. Zapraszamy również wszystkie osoby zawodowo związane ze szkolnictwem, poszukujące ciekawych rozwiązań i narzędzi do wykorzystania w codziennej pracy z uczniami – czeka na Was wiele inspiracji do natychmiastowego wdrożenia w klasie.
ZAUFAJ NASZEMU DOŚWIADCZENIU I WIEDZY!
Nasza działalność przez lata rozwijała się podążając za trendami rynku oraz potrzebami klientów. Wydawane przez nas tytuły są cenione przez szerokie grono specjalistów.
Wśród naszych czasopism znajdziesz między innymi: Charaktery, Małe Charaktery, Głos Pedagogiczny, Psychologia w Praktyce, Polonistyka.
Opinie.
Partnerzy.
Informacje i szczegóły organizacyjne
Termin:
17-18 listopada 2022
Miejsce:
Hotel Novotel Warszawa Airport
ul. 1 Sierpnia 1, 02-134 Warszawa
Doba hotelowa:
Zameldowanie od: 15:00
Wymeldowanie do: 12:00

RABAT NA NOCLEGI DLA UCZESTNIKÓW KONFERENCJI

Na hasło: ”Kongres Polonistów”:

  • SGL ze śniadaniem 340 pln brutto
  • DBL ze śniadaniem 390 pln brutto

Rezerwacje:

Tel: 22-575-61-14 lub 22-575-61-12

Email: H0527-RE@accor.com

Hotel Novotel Warszawa Airport położony jest na warszawskich Włochach, przy skrzyżowaniu ulic 1 Sierpnia i Żwirki i Wigury, przy głównej drodze łączącej Port Lotniczy Okęcie z Centrum Warszawy.

Lokalizacja poza ścisłym centrum pozwala ominąć kłopoty związane z korkami oraz brakiem miejsc parkingowych. Odległość od dworca centralnego to zaledwie 5 km , a od lotniska im. "Fryderka Chopina", na który zawiezie Cię bezpłatny transport 2 km.
Rezerwacje noclegów:

TELEFONICZNIE:

Tel: 22-575-61-14 lub 22-575-61-12

MAILOWO:

Email: H0527-RE@accor.com

Kontakt.
Masz pytania? Napisz do nas lub zadzwoń.
 
BIURO OBSŁUGI KLIENTA
tel: 61 66 55 774
bok@forum-media.pl
konferencje@forum-media.pl
OPIEKUN MERYTORYCZNY
Klaudia Raflik
tel: 536 785 199
 klaudia.raflik@forum-media.pl
WSPÓŁPRACA I REKLAMA
Katarzyna Moskal
 katarzyna.moskal@forum-media.pl